MikropAdamlar.Tk - Rap, Rap Dinle, Rap indir, Rap izle, Türkçe Rap
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ana SayfaAna Sayfa  AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Patron (Reset Magazine)

YazarMesaj
GeNeRaL
Administratör
Administratör
GeNeRaL

Lakap : GeNeRaL
Başarı Puanı : 363
Rap Gücü : 0
Ruh Hali : 16

Patron (Reset Magazine) Empty
MesajKonu: Patron (Reset Magazine)   Patron (Reset Magazine) I_icon_minitimeCuma Ağus. 14, 2009 4:57 am

Öncelikle "Yeraltından Yeryüzüne" adlı ilk bandrolü albümün hayırlı olsun. Albümün yapım aşamasında yaşadıklarını anlatır mısın?

Albümün sözlerini ve beat'lerini 4 aylık bir süreçte bitirdik, kayıtları aldık, mix master'la beraber full albümü yapmam 7-8 ay sürdü. Albüm bittikten sonra çıkartmak için araştırmalar, görüşmeler, baya stresli zamanlardı. Derken albümün çıkması bir seneyi aştı ama sonunda çıktı. Üzerimden büyük bir yük kalktı diyebilirim. Genelde sabırsız biri olduğumdan baya zorlu bir süreç oldu.

Bandrollü albüm çıkartınca ne değişiyor hayatında, senin "Yeraltından Yeryüzüne"yi çıkardıktan sonra hissettiğin değişiklikler neler mesela?

Bu albümün çıkmasını diploma almaya benzetiyorum ben. Yeni çalışmalara başlamadan önce elimde böyle bir referans olması güzel. İmkânlarımı daha çok artırdı, kafamda bazı şeyleri tam oturttum bu albüm sayesinde, daha doğrusu bütün bu süreç ve bu tecrübe çok şey öğretti diyebilirim.Rahatım yerinde bu aralar, insanlardan gelen tepkileri dinliyorum, keyfini çıkarmaya çalışıyorum.

Senin underground çalışmalarını rutin biçimde takip etmiş biri olarak, albümünün gayet iyi olduğunu, hatta ilk albümün olduğunu göz önüne alırsak işi iyi kotardığını da söyleyebilirim. Bunun yanı sıra müzikal duruşunda çok aşırı bir değişime gitmemiş olmanı da sevindirici buldum. Tabii ki, sound olarak birtakım değişiklikler var. Albümü, henüz dinlememiş olup merak edenler için sahici ve eleştirel bir şekilde yorumlamanı istersem neler söylersin?

Albümle ilgili yorumun için teşekkür ederim, beğendiğine sevindim. Albümde birbirindan çok farklı tarzda parçalar var, dinleyen herkesin hoşuna gidecek. Çoğu kişi sevdiği tarzda parçalar bulabilir, yani mutlaka rap sevmeyen adam bile 2-3 parçada kafa sallayabilir diye düşünüyorum. Biraz eski albümlere göre tarzım daha anlaşılır burada. Albümde flex tarzını az kullandığım için flex rap seven arkadaşlar genelde bu albümde eksik bir şey olduğunu düşünebilir, ama yine de Patron ismini duymuş herkesin dinlemesi gereken bir albüm. Çünkü yaptığım en kaliteli iş şu ana kadar bu. Patronu hiç dinlemeyenler için de çok şey kaçırmış olduklarını söylerim Hemen edinsinler albümü.

Düet listesine baktığımızda birçoğu kendini kanıtlamış önemli isimden oluşuyor. Öte yandan hepsi senin yakın arkadaşın. Olası bir 2. albümde daha farklı isimleri de görebiliriz sanırım?

Evet bu albümde sadece arkadaşlar arasında parçalar yaptık, hepsini de beğenerek dinliyorum, rap'lerini çok seviyorum. Olası bir ikinci albümde daha fazla düet parça olacak, onun planlarını henüz yapmadım ama insanları şaşırtacak düetlerle gelebilirim.

Albümdeki ilk klibin "Hiphop Game"e çekildi. Albümdeki düetleriyle senin yanında olan mc'ler klipte de karşımıza çıkıyor. Klibin konusunu ve yapım aşamasını anlatır mısın?

Klibi 1 gece içinde çektik, kısıtlı imkânlarla güzel bir şeyler yapalım istedik, biz bize arkadaşlarla yorucu bir gün geçirdik. Gayet de underground bir klip çıktı ortaya, tag atan bi writer var, polisten kaçan rapçiler var, sokaklardan biraz manzaralar var. Bir de tam tersi bir gece kulübü sahnesi var ama biz ikisinde de kopartıyoruz, müziğimizi yapıp rahatımıza bakıyoruz orda. Dansçı kız ve bir araba insanların kafasına takıldı, ama onu da önemsemiyorum, ben rapimi yapıyorum hala aynı şekilde eleştiriyorum ve rapçileri savunuyorum. Klipte yanımda zebille erkek var zaten, bir sahnede de kız olsun n’olacak, rapçinin yanında dans eden bir kızı görmek bu ülkede bu kadar rahatsız edici olmamalı, önemli olan benim neler anlattığım.

Türkçe Rap'in en önemli özelliklerinden biri güncel yaşamla hep iç içe olması sanırım. Bunu "Hümanizm Külleri" parçasında da görüyoruz. Geçtiğimiz dönemlerde "savaş" kelimesinin sıklıkla duyulduğu bir dünyaya, bilhassa bandrollü albümünde tavır alman çok önemli bir tutum bana kalırsa. Senin görüşlerin neler bu konuda?

Ben az bile yer verdiğimi düşünüyorum, bu konuya biraz daha değinebilirdim. O yüzden parçada tamamen sözler ön planda olsun anlaşılsın istedim. Nakarata bile gerek duymadım. O parçayı dinleyen sözlerini dinlemek için açmalı diye düşündüm. Rapçilerin dünya görüşü olmayan, sadece küfür eden, şiddet yanlısı insanlar olmadıklarını bu parçada anlattıklarımla göstermek istedim.

Underground rap piyasasında oldukça tanınan bir isimsin. Bunun bandrollü albümüne ne gibi bir katkısı olduğunu düşünüyorsun?

Çok büyük bir katkı var tabii ki, insanlar daha önce beni dinlemiş ya da izlemiş ve beğenmişse, albümü güvenerek alıyor. Çoğu insan seviniyor bunu başardığım için yıllardır bizi tanıyorlar ve bizim kadar onlar da istiyorlardı. Bu yüzden underground destek veriyor, yeni insanlara bunu tanıtmamı sağlıyorlar, benim için yeni imkanlar ortaya çıkartıyorlar.

Son dönemde özellikle underground rap piyasası içerisinden senle beraber birkaç kişinin daha bandrollü albümüne şahit olduk. Artık sen plak şirketlerinin tavrını daha yakından biliyorsun. Senin gibi bandrollü albüm yapmayı düşünen mc'ler için neler söyleyebilirsin? Plak şirketleri ve olayların işleyişi hakkında?

Zamanı gelmişse yaptığı işten eminse eğer, kitle de ona artık bunu hissettirir ve albüm bir şekilde çıkar zaten. Önemli olan yapılan işten emin olmak diyorum ben. O zaman mutlaka yararına olan bir şeyler olacaktır, olaylar çözümlenecektir. O yönünü pek düşünmeye gerek yok, önemli olan işi iyi yapmak.

Şu ana dek satışlar ne durumda peki, kaç baskı yaptınız?

İlk 1000 biteli baya oldu, ikincinin bitmesini bekliyoruz.

Bir de albüme ulaşamadığını söyleyenler oldu. "Yeraltından Yeryüzüne"nin satışı halen devam ediyor değil mi?

Evet. Albüm için bekledik baya, bu dağıtımı geciktirdi, bildiğim kadarıyla cd basan fabrikaların büyük sayıda basılan albümleri küçük işlerden daha öne koymaları, bizimkileri sona bırakmaları bizi baya bekletmiş,sanırım bu sebep oldu.

Röportaj için teşekkürler. Umarız yolun açık olur.

Reset Magazine
Oylum Tanış
https://mikropadamlar.yetkin-forum.com

Patron (Reset Magazine)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Esin İris (Reset Magazine)
» Patron - Hiphop Game
» Patron - Yeraltından Yeryüzüne
» Bosphorus Graffiti Magazine Çıktı